Słowacja-wymiana elit

Ilość afer nas otaczających jest tak wielka, że kolejne przechodzą bez większego echa.

Mimo wszystko afera na Słowacji jest jedną z największych tymczasem całkowicie przemilczaną w Polsce.

Biznes, politycy, tajne służby. To samo co zawsze i to samo wszędzie.

Oczywiście do władzy dojdą kolejne sobowtóry i wszystko zostanie po staremu.

Degrengolady ciąg dalszy nastąpi…

m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,11180352,Oszusci_pod_ochrona_na_Slowacji.html

Nicholson opisał historię operacji „Goryl”, której akta przed Bożym Narodzeniem ktoś opublikował w internecie. Chodzi o podsłuchy słowackich tajnych służb SIS z lat 2005-06 z mieszkania Haszczaka. Wynika z nich, że dzięki wielomilionowym łapówkom Penta kupowała przychylność ministrów, posłów i wysokich urzędników państwowych z praktycznie wszystkich partii, w tym wielu z SDKU. W zamian firma była uprzywilejowana przy kluczowych prywatyzacjach oraz zdobywała wpływy w najważniejszych firmach wciąż pozostających w rękach państwa.

… zawiadomienie złożyli także agenci SIS zszokowani faktem, że tajne służby nie tylko nie pozwoliły na wyjaśnienie sprawy korupcji, a według niektórych prasowych spekulacji sprzedały nawet zapis podsłuchów Pencie.

Sprawa „Goryla” wywołuje wielkie emocje wśród zwykłych Słowaków. W ostatnich dniach dziesiątki tysięcy ludzi protestowały na ulicach Bratysławy i innych miast, żądając wyjaśnienia afery i odejścia skorumpowanych polityków. W stolicy policja rozpędziła demonstrantów za pomocą armatek wodnych i gazu łzawiącego.

Holding Penta to potężna słowacko-czeska firma zatrudniająca w swoich spółkach ponad 25 tys. ludzi, jej majątek szacuje się na blisko 4 mld euro.

Największa jej inwestycja nad Wisłą to wyłożenie w 2007 r. ponad pół miliarda złotych na sieć sklepów Żabka. Na początku 2011 r. Penta sprzedała Żabkę funduszowi Mid Europa Partners za blisko 400 mln euro.